1/144

אין גבול לסיבולת  האדם, קיים גבול לסבלו. אם  נפגע גופו אנושות ואין מרפא, הוא נידון לכלייה.

אולם, פגעי אנוש ככל שהם רבים ושונים, בגוף ובנפש – לא אחת מעוררים בו כוחות כמוסים להאבק לא רק על עצם חייו, גם על טעם לחייו, למען ימשיך כנברא בצלם. בעיקר, עת מדובר, בבני אדם אשר שנות חייהם בעצם לבלובם, ועדיין הם במיטב כושרם להיאבק בגזר דינם לצייר בפה או ברגל.

 

לא להיכנע – אומרים לעצמם ולזולתם נפגעי מלחמה, תאונות ומחלה, אשר ליבם תקין, מוחם צלול וגופם בריא, פרט לגפיהם, עליונים ותחתונים. לרוב, שהם משותקים וכסא הגלגלים, הופך לגביהם הכרח ואורח חיים.

למשפחה זו בעולם כולו שייכים ציירי הפה והרגל. אלה שנפגעו, אך לא נכנעו. שגילו אומץ לב, נחישות החלטה וכושר התמדה, אף נתגלו בתוכם ולעיני עם ועולם – כשרון, דמיון ורצון להלביש מראות וחוויות של עצמם בלבוש של אמנות הציור, זו האמנות שאין לה מגבלות של תחום נושא, צורה ויכולת.

כסא הגלגלים הופך במרוצת השנים לחלק בלתי נפרד מעצם גופם ומכתיב הימנעות מעיסוקים ומאוויים רבים. אך במידה שהחליטו היושבים בתוכו להרחיב את תחומיו של עולמם, על אף אונס הריתוק אליו, ופנו בעזרת לימוד ונכונות נפשית ופיזית אל עיסוק אומנותי , וגם יכלו לו.

 

על משפחת אומנים זו, אמנם קטנה אך בעלת מוניטין עולמי, נמנים ציירי פה ורגל גם בישראל, והם שייכים לנופיה וחייה של הארץ. כל אחד מהם ודמותו הייחודית, סיפורו האישי וכושרו האומנותי. המאבק עם עצמם הוא משמעות חייהם, הציור, מתנת חייהם.

 

אגדה השייכת למיתולוגיה היוונית אומרת: אל ואדם יסודם מן האדמה. אך האל חייו נצח, אנוש הוא בן תמותה. ואולם, כיוון שנבראו מאותו יסוד, אפילו יקום גורל אדם כפי שקבעו האל, זכות וחובה לבן תמותה להיאבק עם גזר הדין, ולא להיכנע כל עוד הנשמה באופיו, ואפילו אנוס ליטול על עצמו קשיים וסיכונים. בעצם המאבק יבחן כנברא בצלם אלוהים.

 

זו האגדה, והיא טבועה אמנם בנפש האדם.

 

לאומנים, שידיהם אינן נשמעות להם, אך הם אינם משלימים ומציירים – להם, הנאבקים והאמיצים, מוקדש אתר זה.

נפגענו, לא נכנענו 

צרו איתנו קשר והצטרפו לסיפור שלנו
כרטיסים.jpg

ארגון אמני הציור בפה וברגל MFPA

רח' אחד העם 5, פתח תקוה

  • Instagram

אנו מכבדים את כל כרטיסי האשראי.

המשרד פתוח

ימים א' - ה' מהשעה 8:00 עד 13:00

***כחודש וחצי לפני החגים, המשרד פתוח עד  השעה 15:00

© כל הזכויות שמורות ל- MFPA ישראל